امروز شنبه 26 اسفند 1396   مصادف با 0 رجب 1439   مطابق با (17/3/2018)
ورود اعضاء
  نام مدیـــر:
  کلمه عبور:
 
فرصتی دوباره برای بهبود رکوردهای شخصی وداع تا دیدار با رصد دو هلال بسیار جذاب

 

این هفته موقعیت مناسبی برای کسانی که علاقمند به ثبت رکوردهای شخصی در زمینه رویت هلال ماه هستند فراهم خواهد شد.

 

در بامداد روز پنج شنبه 27 مهر 1396 و در افق شهر اصفهان آخرین هلال صبحگاهی محرم 1439 در حالی از افق سر بیرون میاره که فقط حدود 17 ساعت و 10 دقیقه تا زمان مقارنه فاصله داریم و این یعنی هلالی باریک و خوش نقش....

 

در ساعت 05:42 دقیقه همین روز و وقتی هلال ماه به ارتفاع 1.5 درجه ای از افق میرسه ، خورشید هنوز 6.8 درجه زیر افق است. ضخامت بخش میانی هلال 0.16 دقیقه قوسی است و فاز ماه 0.66 درصد. انشاءالله در صورت مناسب بودن شرایط جوی و نبودن غبار ، میشه این هلال رو با دوربینهای دوچشمی نسبتا" قوی مشاهده کرد.

 

اگه بتونیم مشاهده هلال رو تا ساعت 06:01 ادامه بدیم ، در حالی با آخرین هلال صبحگاهی ماه محرم وداع خواهیم کرد که تنها 16 ساعت و 40 دقیقه تا زمان مقارنه باقی مونده.

 

در شامگاه روز بعد یعنی جمعه 28 مهر باید به استقبال هلال ماه صفر بریم. در لحظه غروب خورشید این روز و در افق اصفهان ، سن و جدائی زاویه ای هلال ماه قدری بیشتر از هلال صبحگاهی روز قبل خواهد بود. در این زمان حدود 18 ساعت و 46 دقیقه از مقارنه گذشته ، ضخامت بخشی میانی هلال 0.20 دقیقه قوسی و فاز اون 0.80 درصد است. اگر بتونیم این هلال رو در زمانی که خورشید حدود 3 درجه زیر افق است مشاهده کنیم ، سن هلال حدود 18 ساعت و 55 دقیقه خواهد بود.

کسی که بتونه هر دوی این هلالها رو در زمانهایی که عرض کردم مشاهده کنه ، میتونه یه حد نصاب شخصی خیلی خوب در رکورد وداع تا دیدار (مدت زمان بین آخرین رویت هلال صبحگاهی تا اولین رویت هلال شامگاهی بعدی) به ثبت برسونه که در اینجا حدود 35 ساعت و 35 دقیقه خواهد شد.

 

رکورد شخصی اینجانب در وداع تا دیدار به مدت 34 ساعت و 40 دقیقه است. شاید جالب باشه که بدونید برای بدست اومدن این رکورد بیش از 10 سال تلاش کردم که هر بار با عدم موفقیت مواجه میشدم. باید خوش شانس باشیم که شرایط جوی بگونه ای باشه که فرصت دیدن هر دو هلال صبحگاهی و شامگاهی رو در دو روز پشت سر هم رو داشته باشیم.

 

این موقعیت مناسب رو از دست ندین....

 

منبع : وبلاگ آقای بوژمهرانی

 

1